ГУРМАНСКИ ЛЕБ ПОЛНЕТ СО КОЛБАСИ И СИРЕЊЕ: Од домашно тесто со богат фил ќе исчезне од трпезата штом го послужите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Полнетиот леб со колбаси и сирење е вистинско уживање за гурманите.

Кој друг може да одолее на полнетиот леб? Па дури и кога ќе го наполните со колбаси и сирење – тоа е вистинско гастрономско задоволство. Идеален е за појадок или како додаток на полесно јадење. Со овој леб, лутиот доматен сос оди совршено, а иако на прв поглед изгледа комплицирано, гарантираме дека ќе го направите побрзо отколку што мислевте.

Состојки:

За тестото:

 • 100 мл топло млеко
 • 100 мл топла вода
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 5 гр сув квасец
 • 300 гр брашно
 • 2 лажици масло
- Advertisement -

За полнење:

 • 500 гр колбас по избор
 • 1 јајце
 • 1 жолчка од јајце
 • 150 гр рендано сирење
 • 1 лажичка оригано

Подготовка:

Измешајте млеко, вода, шеќер, сол и квасец. Додадете брашно, кратко замесете, па додадете масло. Се замесува тесто, па се прелива уште малку масло и се покрива со проѕирна фолија.

Оставете да отстои околу еден час на топло место. Во меѓувреме испржете ги исечените колбаси. Кога тестото ќе нарасне, измешајте го уште малку, па развлечете го со сукало до дебелина од околу 2 см.

Премачкајте го со едно изматено јајце, врз него ставете колбаси, рендано сирење и оригано. Расукајте го тестото во форма на леб и премачкајте го со жолчка од јајце. Печете на 180 степени околу 50 минути додека не порумени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!