Гурманска пита со месо, прелиена со пиво: Ручек што нема да се заборави!

Вреди да се проба:

Замислете пита полна со месо, а сепак крцкава – тоа е чисто уживање во вкусовите.

Состојки:

 • 1 кромид
 • 500 гр мелено месо
 • 500 гр кора од пита
 • 4 јајца
 • 200 мл павлака
 • 250 мл пиво
 • 100 гр сирење
 • 100 гр кајмак
 • 50 мл масло
 • сол и бибер
 • сушена пиперка.

Подготовка:

Пропржете го кромидот, па додадете го месото. Така пржете 15 минути. Додадете сол, бибер и пушена пиперка. Додадете го и сирењето.

- Advertisement -

Корите се редат во подмачкана тава. Три кори, и помеѓу секоја масло, потоа фил, па повторно три кори и фил, па уште еднаш три кори плус фил. На крај, завршете со три кори.

Исечете ја питата на коцки и прелијте ја со мешавина од павлака, јајца, пиво и сол. На секое парче додадете малку кајмак. Печете на 200 степени 35 минути или додека не поруменат.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!