Гулаш со шампињони: Задоволство за душа и тело!

Вреди да се проба:

Доколку барате идеја за денешниот ручек, еве решение!
3

Состојки:

 • 500 гр. шампињони
 • 2 главици кромид
 • 1 морков
 • 1 чешне лук
 • 1 пиперка бабура
 • масло по потреба
 • сув зачин по вкус
 • сол по вкус
 • црн бибер по вкус
 • магдонос по желба
 • 1 децилитар домати пелати или 2 лажички доматно пире

Начин на подготовка:

Исечкајте го кромидот и пиперката на ситно. Морковот изрендајте го и ставете да се динста на малку масло заедно со исечканиот кромид и пиперка. Додадете го сувиот зачин. Оставете да се динста околу 15тина минути.

- Advertisement -

Додека се динстаат состојките во друг сад ставете шампињони сечени на крупни кругови со сол и бибер со малку масло. Оставете да крчкаат. Шампињоните сами ќе пуштат вода и за околу 20 минути ќе бидат готови.

Кога ќе омекне кромидот, пиперката и морковот, додадете го лукчето. Кога се заедно ќе се соедини додадете ги доматите и оставете да крчка уште 5 минути, а потоа тргнете го од оган.

Посниот гулаш послужете го со варен ориз.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!