ГУЛАШ СО ЗЕЛЕНЧУК: Уживајте во разновидноста на ова превкусно јадење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова е едно јадење кое брзо се подготвува, а потоа се крчка во рерна долго време. Месото е меко и се распаѓа.

Состојки:

 • 1 кг говедско месо
 • 2 глави кромид
 • 3 моркови
 • 3 чешниња лук
 • 4 пиперки
 • 2 помали домати исецкани на коцки
 • 200 гр печурки
 • 1 лажица сув зачин
 • 100 мл масло или маст
 • 1/4 лажичка сол, половина лажичка бибер
 • 1 лажица мелен црвен пипер
 • 1 лажица сушени листови магдонос

Подготовка:

Исечете го месото на поголеми коцки. Загрејте го маслото на силен оган, па спуштете ги парчињата месо.  Кога ќе се испржат парчињата месо веднаш ставете ги во садот во кој ќе го спремите гулашот.

- Advertisement -

Кога месото е готово, исечете го кромидот на коцки, а морковот на подебели прстени. Во садот во кој се пржеше месото ставете го кромидот, посолете малку и пропржете го неколку минути. Додадете го морковот и измешајте. Оставете го уште неколку минути.

Тргнете го од оган, па прелијте го ова врз месото. Отстранете ги семките од пиперката, па веднаш исечете ја и додадете ја во месото. Шампињоните исечкајте ги на листови и додадете ги. Потоа додадете ги и доматите исечкани на коцкички.

Додадете лук и зачини. Можете да ги користите овие, или можете да користите своја сопствена комбинација. Сега истурете вода во садот. Ако ставите повеќе вода ќе добиете чорбеста верзија, а доколку ставите помалку колку да се прелејат состојките ќе добиете погуста чорба. Изберете дали сакате повеќе или помалку вода.

Измешајте лесно и покријте и ставете во ладна рерна. Вклучете ја рерната на 200 степени и оставете 2,5 до 3 часа да се пече. По 2 часа, промешајте. Кога ќе го измешате, ќе видите дали е премногу густо, премногу ретко или точно за вашиот вкус. Очекувајте да го динстате јадењето уште половина час до еден час. Така ја регулирате водата. Можете да го оставите непокриено за да испари уште малку вода, или не мора. На крајот, се зависи од вас. По половина час до еден час се вади од рерна, се остава да „одмори“ околу 10 минути и дури потоа се сервира.

Пријатно.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!