Гулаш со ДИВО СВИНСКО МЕСО: Гответе подолго, на тивко и со мерак!

Вреди да се проба:

Ви донесуваме специјалитет за тоа како да го подготвите дивото свинско месо. Тајната на вкусното јадење секогаш е во долготрајноста на готвењето и секако љубовта која ја давате за време на подготовката.

Состојки:

 • 1,5 кг месо од дива свиња
 • 200 гр чадена сланина од месо
 • 400 гр печурки
 • 1 конзерва сецкани домати
 • 2 исушени црвени пиперки
 • 600 мл супа од говедска коцка
 • 250 гр свежи пиперки или од замрзнувачот
 • 3 лажици маслиново масло
 • 25 гр путер
 • 1 среден праз
 • сол и мелен пипер по вкус
 • мешавина од сув зачин по вкус
 • 4-5 полни лажици густина
 • 1 лажичка пушена мелена пиперка
 • малку црвено вино
 • 35 гр црно чоколадо
 • сецкан свеж магдонос

Маринада:

- Advertisement -
 • околу 800 мл вода
 • 200 мл вински оцет
 • 200 мл бело вино
 • 1 среден кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • неколку зрна црн пипер
 • 2 ловорови лисја
 • 1 лажица шеќер
 • 1 голем морков
 • малку корен од пашканат
 • малку корен од целер
 • 1 лажичка сушена мајчина душица
 • 1 лажичка сув кромид
 • половина лажичка сушен рузмарин
 • половина лажичка сушен мајоран
 • 1/4 лажичка ким

Подготовка:

Исечете го месото на парчиња со големина на залак и ставете го во поголема, соодветна чинија. Исецкајте го зеленчукот потребен за маринадата и додадете го во садот со месото. Додадете ги потребните зачини, шеќер и истурете оцет, вино и вода. Во зависност од тоа колку голем сад користите, можеби ќе ви треба помалку вода (или повеќе) затоа што течноста треба да го покрие месото.

Убаво промешајте се и покријте го со фолија и оставете го во фрижидер најмалку 12 часа.

Ставете сецкани пиперки и домати на дното на тенџерето или ако готвите во експрес лонец. Исцедете го месото од течноста, па истурете го маринираното месо заедно со зеленчукот и зачините од маринадата во тенџерето. Ставете сецкан праз, сланина, мелени суви пиперки и печурки над месото. Истурете ја подготвената супа, додадете малку сол и бибер. Додадете масло и путер.

Покријте со капакот, оставете да се готви на многу ниска температура, па вријте околу 3-4 часа. Промешајте го густинот со додавање на пушена мелена пиперка во црвено вино. Истурете доволно вино колку само да се промеша, не повеќе. Истурете во тенџере и добро промешајте. Повторно поклопете со капакот, поставете го на повисока температура и оставете да врие уште 2 часа.

Кон крајот, додадете малку повеќе сол по вкус, бибер и зачинете со сува мешавина на зачини. Додадете ги коцките од чоколадо и промешајте да се стопат. Во целото готвење доколку забележите дека течноста испарува брзо додавајте по малку течности повремено, но не премногу бидејќи јадењето треба да има кремава структура, а не водена.

Пред сервирање, посипете со сецкан магдонос. Послужете топло со прилог по ваш избор: тестенини, пире од компири, ориз или едноставно само со леб.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!