ГУЛАШ ВО ВИНО Е ЈАДЕЊЕ КОЈ ЌЕ ГО ПРАВИТЕ ПОВТОРНО и ПОВТОРНО: Вкус кој ги маѓепсува и професионалните готвачи!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Гулашот е едно од омилените јадења. За да зготвите фина, густа и ароматична чорба, заедно со добро парче месо, треба да подготвите и соодветна количина кромид, бидејќи тајната на густината на самата чорба е во кромидот.

Покрај тоа што треба да внимавате на количината на кромид, дефинитивно треба да внимавате и на процесот на пржење на кромидот. Кромидот никако не смее да изгори, бидејќи така гулашот ќе добие горчлива нота. Виното дополнително ги нагласува аромите, па можете да користите бело или црвено вино. Покрај аромата, виното ќе влијае и на бојата на чорбата, со црвеното вино ќе постигнете потемна боја.

Иако гулашот е оригинално унгарско традиционално јадење, тој е добро познат и распространет како на нашите простори, така и во соседните земји.

Состојки:

 • 500 гр говедско месо
 • 500 гр кромид
 • 75 гр доматно пире
 • 500 мл вода
 • 200 мл бело или црвено вино
 • 250 гр компири
 • половина лажичка ким
 • 2-3 ловорови листови
 • 2 лажички слатка мелена пиперка
 • 50 мл масло
 • сол

Подготовка:

- Advertisement -

Месото се сече на коцки со иста големина и се пржи во подлабока тава на добро загреано масло. Извадете го од тавата и оставете го на страна.

На истото масло пропжете го ситно сечканиот кромид 6-7 минути додека да омекне, па се додаваат месото, кимот и ловоровиот лист и се продолжува со пржење, посипувајќи го месото со малку вода. Гответе на тивок оган околу 90 минути.

Потоа посолете го јадењето, измешајте ја црвената мелена пиперка и концентратот од домати, потоа додадете ги виното и компирите исечкани на коцки и продолжете со варење 30-40 минути додека не се сварат компирите.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!