ГРЧКАТА ПОРТОКАЛО ПИТА е СЛАТКА ЗА ПАМЕТЕЊЕ: Закуски што мирисаат на Медитеранот!

Вреди да се проба:

Познатата грчка пита со портокали е деликатес што ќе ги освои сите ваши сетила.

Состојки:

 • 200 гр брашно 200 гр
 • 200 гр гриз 200 гр
 • 100 гр шеќер 100 гр
 • 2 јајца 2 ЕЕЗ
 • 1 прашок за пециво
 • сок од портокал и рендана кора од лимон
 • 100 гр путер
 • 200 мл млеко

За прелив:

- Advertisement -
 • 100 гр шеќер
 • 100 мл вода
 • 2 сок од портокал и рендана кора од лимон

Подготовка:

Изматете шеќер и путер, а потоа постепено додавајте ги јајцата, сокот и млекото. Додадете брашно измешано со прашок за пециво и гриз, и измешајте се добро со миксер.

Истурете ја смесата во подмачкан и набрашнет плех и печете околу 35 минути на 180 степени. Измешајте ги сите состојки за преливот и, кога ќе почне да врие, варете шест минути. Истурете го топлиот сируп над изладениот колач, и кога ќе се излади, ставете го во фрижидер неколку часа.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!