ГРИЗ КОЦКИ СО ЈАГОДИ: Брзи, вкусни и најважно БЕЗ ПЕЧЕЊЕ!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Лесен и превкусен десерт кој ќе го обожаваат сите.

Состојки:

Состојки за гриз:

 • 1 литар млеко
 • 200 гр гриз
 • 140 гр шеќер
 • 3 лажици какао
 • 140 гр чоколадо
- Advertisement -

Крем:

 • 2 пудинзи од ванила
 • 2 ванилини шеќери
 • 500 мл млеко
 • 110 гр шеќер
 • 400 мл шлаг
 • 500 гр свежи јагоди
 • шлаг по желба

Подготовка:

Ставете го млекото да зоврие. Измешајте гриз, шеќер и какао. Кога млекото ќе зоврие додадете го приготвениот гриз и варете на средна температура. Се трга од оган, се додава искршената чоколада и се меша додека не се растопи.

Плехот со пречник 21 X 36 cm намачкајте го со вода и не го бришете. Веднаш додадете го врелиот гриз и распоредете го по целата тава, па оставете да се излади. Сварете го млекото за кремот и оставете мал дел од млекото и измешајте го со пудинг, ванилин шеќер и шеќер.

Кога млекото ќе зоврие додадете го подготвениот пудинг и продолжете со варењето. Се трга од оган, се покрива со фолија и се остава да се излади. Направете шлаг на страна. Изладениот пудинг измешајте го малку со миксер, па додадете го шлагот и соединете. Измиените и исечени јагоди нежно измешајте ги во кремот. Сè заедно распоредете над гризот. Одозгора можете да додадете шлаг по желба.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!