Го зајакнува телото и го подобрува расположението: Варено вино на традиционален шведски начин

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Совршената комбинација на зачини го прави овој пијалок необичен. Запален оган, празнични филмови, ќебиња и варено вино додека надвор врне снег – е се’ што ви треба за зимската идила.

Доколку сте љубители на овој заживувачки пијалок, можеби ќе ве интересира начинот на кој се подготвува на далечниот север, каде што зимите се подолги и постудени.

- Advertisement -

Швеѓаните имаат посебно име за ова варено вино, тие го нарекуваат „glogg“, што во превод би значело „блескав сјај“.

Самото име може да ви каже што прави ова вино за човечкото тело. Ве грее неверојатно, а од друга страна ви го подобрува расположението.

Овој пијалок се подготвува како и другите варени вина. Уникатен е по тоа што содржи повеќе зачини, кои му даваат посебен вкус и со додавање на малку повеќе алкохол, што го подобрува неговиот вкус.

За подготовка на овој пијалок ви се потребни следниве состојки.

Состојки:

  • Шише црвено вино, 1 литар
  • виски или вотка, 1 и половина шолја
  • Шеќер, половина шолја
  • рендана кора од портокал, 2 лажици
  • суво грозје, 1 лажиче
  • рендан ѓумбир, 2 лажици
  • Стапчњ од цимет
  • Бадеми, 2 лажици
  • каранфилче, 8 парчиња
  • кардамон, 1 лажица

Подготовка:

Во длабоко тенџере истурете вино и друг алкохол (виски или вотка), додадете шеќер, кора од портокал, грозје, кардамон, ѓумбир, цимет и каранфилче.

Гответе на тивок оган од 2 до 5 минути. После тоа тргнете го тенџерето од оган и оставете го да отстои околу еден час.

Процедете низ цедалка или газа за да го отстраните преостанатиот зачин во покрупните парчиња, а потоа вратете го тенџерето на рингла за повторно да се загрее напитокот.

Добар апетит и уживајте во вкусот!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!