Готовa за половина час: Кралска крем торта со извонреден вкус

Вреди да се проба:

Богат десерт кој ќе ги воодушеви сите!

Состојки:

За кората:

- Advertisement -
 • 300 гр мелени бисквити
 • 120 гр маргарин
 • 100 гр чоколадо
 • 50 гр шеќер во прав
 • 50 гр сечкани ореви
 • малку рум

За крем:

 • 200 гр маргарин
 • 250 гр пире од костен
 • 50 гр шеќер во прав
 • 3 дцл. слатка павлака
 • рум

Останато:

 • 2 дцл. слатка павлака

Подготовка:

Кора:

Маргаринот, бисквитите, растопената чоколада, сечканите ореви и румот убаво се соединуваат и од добиената смеса се формира кора.

Крем:

Пенестиот маргарин и шеќерот во прав изматете ги, додадете го пирето од костенот, а потоа изматената слатка павлака, по желба додадете и малку рум.

На крај додадете шлаг измешан со слатка павлака, декорирајте со чоколадни трошки или овошје по желба, ставете во фрижидер и – уживајте.

Пријатно јадење!
Извор: Banjalucanke.com

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!