Готов за 7 минути: Рецепт за совршен домашен чипс од сирење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Домашните чипсови од сирење се едни од оние генијално едноставни јадења за кои не е потребен многу труд или состојки, а најголемиот проблем во целата приказна е како да застанеме откако ќе почнеме да јадеме.

Освен што се идеална закуска со пијалок, чипсот од сирење е фантастичен додаток на супи, особено кремасти зимски кои му даваат поголем вкус, како и јадења на кои сакате да им дадете малку крцкава текстура.

Состојки:

  • 1 чаша рендан пармезан
  • 1 чаша рендан кашкавал/гауда
  • 1/2 лажиче чили
  • 1 лажиче пиперче

Подготовка:

Измешајте ги состојките убаво заедно и на плех обложен со хартија за печење или силиконски плех, наредете тенки слоеви рендано сирење во кругови и посипете го со зачини.

- Advertisement -

Печете во рерна на 200 Целзиусови степени околу 5 минути, или додека не се стопи и испече сирењето. Извадете од рерна и оставете да се олади, а потоа одделете ги чипсовите од основата.

Може да го пржите чипсот и во тава без масло.

За подготовка може да се користат сирења како пармезан, чедар, моцарела, како и нивната комбинација, омилени зачини и семиња. Гранули од лук, магдонос, куркума, оригано, мајчина душица, како и сецкан млад кромид или некои од омилените додатоци, како семе од сусам, семки од тиква.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!