Готово за 40 секунди! Трик за најбрза подготовка на слатки целуфки без миксер!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Успехот на класичните печени целуфки зависи од јачината на изматените белки од снегот, квалитетот на рерната, но и количината на влага во воздухот.

Вистинските целуфки се крцкави однадвор, сочни одвнатре и имаат снежно-бела боја. Што ако ви кажеме дека можете да ги направите за само 40 секунди? Трикот за подготовка на колачињата во микробранова печка, во кој овој десерт ќе се пече за помалку од една минута, се шири на социјалните мрежи веќе некое време.

Состојки:

  • 1 белка од јајце
  • 250 грама шеќер во прав
  • малку сол

Подготовка:

- Advertisement -

Скршете едно големо јајце и внимателно одделете ја жолчката од белката. Тргнете ја на страна жолчката од јајце за друго јадење.

Измешајте ги белките од јајце со шеќер во прав и малку сол, а потоа измешајте се заедно – со рака – додека не добиете густа, но мазна смеса.

Одделете парче од смесата и обликувајте го во топче. Ставете ја топката на чинија, а потоа во микробранова печка 40 секунди додека не се претвори во облак сличен на меурчиња. Ставете го во фрижидер најмалку половина минута пред да го сервирате. Продолжете со постапката се додека не ја потрошите целата смеса.

Совет:
Бидејќи моќноста на греењето во микробранова печка може да варира од модел до модел, направете тест и прилагодете го времето. Поставете ја обликуваната топка 40 секунди и ако изгори, намалете го времето на термичка обработка додека не добиете совршен примерок. Ако целуфката е премногу влажна по 40 секунди, продолжете го времето за печење.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!