Говедски гулаш во рерна: Највкусното јадење што можете да го подготвите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Говедски гулаш на бургундски начин е познато јадење што може да се нарече и француска чорба од говедско месо во црвено вино.

Бидејќи се третира термички со часови на ниска температура, месото е меко како путер на крајот од готвењето и може да се исече со вилушка.

Состојки:

 • 1.5 кг говедско месо
 •  300 мл супа од говедско месо
 • 200 гр сланина
 • 200 гр печурки
 • 60 мл бренди
 • 12 парчиња млад кромид
 • 5 моркови
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици брашно
 • 2 гранчиња мајчина душица
 • 2 каранфилчиња
 • 1 кромид
 • 1 шише црвено суво вино
 • 1 ловоров лист
 • 1 лажичка морско оревче
 • 1 лажичка мелен ѓумбир
 • свеж магдонос
 • малку маслиново масло
 • сол и бибер

Подготовка:

Ставете во тенџерето, исечен кромид и две чешниња лук, еден голем морков исечен на прстени и истурете вино над се. Во тенџерето ставете и зачини како мелен ѓумбир, морско оревче, каранфилче, ловоров лист, мајчина душица, магдонос и бибер.

- Advertisement -

Гответе на умерена температура додека смесата не се намали за половина.

Во посебна тава испржете ја сланината на коцки. Кога сланината ќе добие златно жолта боја, извадете ја и оставете ја настрана.

На преостанатите маснотии пржете ги преостанатите моркови исечени на прстени и печурките исечени на половина. Вријте додека зеленчукот не добие златна боја, а потоа тргнете го од тенџерето.

На истата маснотија, испржете ги парчињата млад кромид исечени на поголеми парчиња. Кога кромидот ќе омекне, префрлете го во истиот сад со другиот зеленчук.

Ако во садот нема повеќе маснотии, додадете малку маслиново масло. Испржете ги парчињата говедско месо што малку порано сте го потопиле во брашно. Извадете го месото од оган кога ќе добие убава златна боја.

Истурете бренди за да ја деглазира тавата. Додадете ја супата во тавата, а потоа и намалениот сос од вино од кој претходно сте го отстраниле зеленчукот и зачините. Измешајте се добро. Истурете ја добиената течност во длабок огноотпорен сад, а потоа потопете го прженото говедско месо во него.

Покријте ја тавата со алуминиумска фолија и ставете ја во загреана рерна на 150 степени за 2 часа и 30 минути.

После тоа време, извадете го говедското месо од рерна, измешајте го зеленчукот во сад и загрејте се во рерна уште 30 минути.

Посипете со свеж магдонос и послужете со тост леб.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!