Глуварчето е МЕДИЦИНСКО ЧУДО и ЕЛИКСИР НА ЖИВОТОТ: Еве неколку рецепти од овој скапоцен дар на природата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Глуварчето  може да се најде на скоро сите ливади, цвета во април и мај, лисјата се берат пред да цвета растението, стеблата во времето на цветање и коренот во пролет и есен .

Бидејќи е познато дека целото растение е за јадење и лековито, на пролет може да се користи се од него како салата. Тоа е лек за црниот дроб (дисфункција на црниот дроб, цироза, хепатитис и слично), се користи за лекување на инфекции, вируси и отоци и е лековито за задржување на вода во телото. Го стимулира протокот на жолчката и има благ диуретичен ефект, го чисти уринарниот тракт и има корисен ефект врз мочниот меур и бубрезите.

Го намалува нивото на холестерол во крвта, го стимулира апетитот и варењето на храната, се препорачува како додаток во исхраната за бремени жени и жени во постменопауза. Свежите листови од глуварче можат дури и да ги растворат камењата во жолчката, да го регулираат метаболизмот, да ја прочистат крвта и стомакот.

- Advertisement -

Лекарите препорачуваат глуварче за детоксикација на црниот дроб по третман со некои лекови, како и во исхраната на пациенти кои одат на зрачење и хемотерапија.

Чај од глуварче

Истурете 250 грама сушен корен од глуварче или лисја со 250 мл топла вода, оставете го да отстои десет минути и исцедете го.

Пијте чаша наутро и навечер, по можност половина час пред јадење.

Се препорачува против проблеми со бубрезите, задржување на вода, целулит и дебелина.

Сируп од глуварче

Подгответе 250 свежи цвеќиња од глуварче, 1,5 литри вода, 2 лимони, 2 портокали и 150 гр шеќер. Можете да го адаптирате според ваши потреби или да ставите замена за шеќер. Истурете ладна вода врз цвеќето, додадете исечен лимон и портокал и оставете да стои покриено на студ 24 часа.

Процедете а потоа додадете шеќер и варете 90 минути, мешајќи повремено, за да формирате густ сируп. Истурете во тегли и чувајте ги на ладно место.

Земете лажичка пред секој оброк за да го регулирате варењето и да го зголемите апетитот.

Мед од глуварче

Подгответе 500 цвеќиња од глуварче, 4 големи лимони, еден литар вода и 2 кг шеќер (шеќерот можете да го адаптирате по ваш вкус или да ставите замена за шеќер).

Ставете ги цвеќињата во голема чинија и истурете ладна вода (1 л). Исечете го лимонот на парчиња и натопете со цвеќето и оставете го да отстои 24 часа. Изгмечете ги цвеќињата и добро процедете. Загрејте ја исцедената течност малку и додадете килограм по килограм шеќер, но пред течноста да се загрее. Нежно мешајте и варете додека не се згусне.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!