Германски БОЖИЌЕН КОЛАЧ: Слаткиот, миризлив, мек леб со суво овошје ќе ја разубави вашата празнична трпеза!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви пренесуваме рецепт за традиционална германска божиќна торта, со фино тесто од квасец и многу слатки плодови.

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 300 гр сушено овошје (суво грозје, кајсии, урми, смокви, цреши, направете микс по желба)
 • 100 гр ореви (бадеми и ореви)
 • 100 гр кандиран цитрус
 • 300 гр путер
 • 200 мл свежо млеко
 • 150 гр шеќер во прав
 • 50 гр мед
 • 50 мл бренди
 • 1 лажица смеса за зачини (ѓумбир, кардамон, каранфилче и ванила)
 • 1 кесичка сув квасец
 • 1 прстофат сол

Подготовка:

Сувото овошје ситно исечкајте го и прелијте со бренди. После тоа, оставете да отстои неколку часа. Загрејте го млекото и додадете 1-2 лажици брашно, мед и квасец и оставете да се „активира“ на топло. Преостанатото брашно просејте го, па додадете ги зачините.

Во центарот направете дупка во која ќе го истурите млекото со квасецот. Путерот се сече на коцки и се става околу вдлабнатините. Месете додека не се добие мазно тесто, постепено се додаваат исечените ореви и сувото овошје одвоено од течноста.
Кога тестото ќе се удвои, замесете го уште еднаш.

- Advertisement -

Обликувајте го тестото по желба и ставете го на плех обложен со хартија за печење или во калап за печење. Се остава да нарасне уште 1 час, па се пече во загреана рерна на 180 степени. По потреба за време на печењето покријте го со алуминиумска фолија за да не изгори.

Готовиот колач премачкајте го со стопен путер додека е уште топол и посипете со многу шеќер во прав.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!