ГАЛАКТИЧКИ ВЕЛИГДЕНСКИ ЈАЈЦА: Вистинско мало уметничко дело, а ви треба артикл што секој го има во кујната!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Искористете го сунѓерчето за најубави можни јајца.

Има толку многу добри и едноставни идеи на Интернет, како што се јајца насликани со салфетка, свилен дезен, декорација со златна фолија или техники за декупаж.

Ако ви здодеаа сите техники на фарбање јајца и сакате да ја покажете вашата креативност, тогаш верувале или не, потребен ви е кујнски сунѓер. Тој ќе ви помогне да ги направите најубавите шари и да создадете вистинско мало уметничко дело, а ако користите четка, тогаш ќе добиете велигденско јајце на кое е насликана галаксијата.

Потребно:

  • Темперни бои
  • сунѓер
  • стара четка за заби
- Advertisement -

Она што треба да направите е да ги обоите јајцата во сина боја и потоа да ги исушите. На палетата истурете бела, црна, црвена, виолетова и сина темперна боја. Натопете сунѓер во бојата, а потоа допрете го јајцето. Направете го истото со секоја боја, но оставете ја црната за крај.

Потоа земете стара четка за заби и потопете ја во бела боја, а потоа со четката допирајте го јајцето за за да добиете мали бели точки.

На крајот, внимавајте да не ја расипете шемата додека ги сушите јајцата. Препорачуваме јајцата да ги исушите со боцкање иглички на  стиропор и потоа да се стават јајцата врз нив.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!