ВОЗДУШЕСТО И МЕКО: Домашни пецива со сирење и спанаќ!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете ги овие воздушни и меки пецива. Лесна и брза подготовка за брз и вкусен доручек.

Состојки:

Тесто:

 • 450 гр брашно
 • 1 лажичка сол
 • 20 гр свеж квасец
 • 150 мл топло млеко
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 белка од јајце
 • 50 мл јогурт
 • 50 мл масло

За премачкување:

 • 100 гр путер (или маргарин)
 • 1 жолчка од јајце
 • 1 лажиче брашно
- Advertisement -

Фил:

 • 150 гр спанаќ
 • малку сол
 • 200 гр сирење
 • 1 белка од јајце

Повеќе:

 • 1 жолчка од јајце
 • 1 лажица јогурт
 • сусам

Подготовка:

Иситнете го квасецот, додадете шеќер и топло млеко, промешајте и оставете го 5 минути. Потоа додадете белка, јогурт и масло, половина од количината брашно и сол. Промешајте, па додадете ја преостанатата количина брашно и замесете тесто. Покријте и оставете го на топло половина час.

За обложување: Комбинирајте брашно, жолчки и маргарин.
За филот: Додадете сол во исчистениот спанаќ, а потоа додадете белка и распарчено сирење.

Извадете го тестото и поделете го на 2 еднакви делови. Истегнете во форма на правоаголник со димензии приближно 50 × 25 см. Премачкајте со половина од премазот и ставете половина од филот. Се рола и се сече на ролни долги околу 7 см. Се редат на плех обложен со хартија за печење. Направете го истото со другиот дел од тестото. Покријте со фолија за храна и оставете уште 15-20 минути.

Измешајте жолчки и јогурт, па премачкајте ги кифличките. Посипете ги со сусам и лен. Печете на 200 ° C околу 30 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!