Власинска мучкалица: Традиционално јадење направено од свинско и пилешки црн дроб!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве еден рецепт за совршен традиционален ручек.

Состојки:

  • 1 кг свински врат
  • 350-500 гр пилешки црн дроб
  • 4 -5 главици голем кромид
  • 3-4 страка праз
  • 10 печени, излупени и сецкани пиперки
  • 500 гр излупени домати
  • 2 чешниња лук
  • 2 -3 суви пиперки
  • сол по вкус
  • 1,5 дл масло

Подготовка:

Месото зачинете го, исечете го на подебели шницли, а потоа на коцки со средна големина. Печете го на скара (може да биде и во тава за скара), најдобро е да се направат ражничи, а месото да се отстрани од стапчињата по печењето.

Џигерот исчистете го, обарете и исецкајте го. Во меѓувреме, ситно исечкајте го кромидот и ставете 2 лажици сол во него. Пропржете го на масло додека не се стопи целосно, мешајќи постојано, со додавање на топла вода.

- Advertisement -

Кога кромидот се пржи, додадете црн дроб, додадете сецкани пиперки и домати и сецкан лук. Вријте додека течноста не испари. Додадете свинско месо, истурете малку вода и вријте додека се не се претвори во компактна маса. Зачинете по вкус и промешајте добро. Ако имате, најдобро е да го сервирате со овчо кисело млеко.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!