Вкус што ве враќа во минатото: Направете ја највкусната домашна чорба од јагнешко месо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусот на вака подготвената чорба од јагнешко месо ќе ве маѓепса вас и вашето семејство.

Состојки:

 • 600 гр јагнешко месо
 • 2 дл масло
 • 150 гр кромид
 • 100 гр моркови
 • 100 гр корен од магдонос
 • 100 гр целер
 • 2 ловорови лисја
 • 3 гр бибер во зрно
 • 15 гр црвен пипер
 • 150 гр свежи пиперки
 • 100 гр брашно
 • 150 гр свежи домати
 • зачини
 • 1 грст магдонос
 • 2 жолчки
 • сок од 1 лимон
 • вода од 2 l
 • 2 дцл слатка павлака

Подготовка:

Во сад со загреана маст, ставете сецкан кромид и пржете додека не порумени жолто. Додадете јагнешко месо на коцки, ловоров лист и бибер. Пржете се додека месото не стане половина меко.

Додадете корен од магдонос и продолжете да крчкате додека зеленчукот и месото не станат меки. Додадете бибер и вријте малку повеќе и потоа потурете со вода. Намалете на тивок оган и така тивко крчкајте околу час и половина , додавајќи вода и внимавајќи таа да не испари.

- Advertisement -

Гответе на умерена температура и додадете сол, сецкана пиперка и домати, варете додека не омекне пиперката.

Направете мешавина од маслото и брашното и додадете во супата додека мешате. Гответе уште десет минути и додадете зачини, сок од лимон и сол. Чувајте ја варена чорба на топло место до сервирање.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!