Вкусно и сочно: Домат полнет со пилешко и тиквички!

Вреди да се проба:

За да го подготвите овој феноменален ручек, ви треба само малку време и трпеливост за да го исецкате зеленчукот.

Состојки:

  • 500 гр пилешко бело месо
  • 10 тина поголеми домати
  • 1 чешне лук
  • 2 тиквички
  • еден грст нане
  • 1 лажичка сос Ворсчестер
  • сок од половина лимон
  • домати поголеми

Подготовка:

Исечете го доматот од горната страна, исчистете го од семето со лажица, додајте сол и оставете го настрана да се исцеди половина час.

- Advertisement -

Излупете ги тиквичките, изрендајте ги и оставете да се исцедат и тие. Пилешкото  исечете го на поситни парчиња па пржете го во тава на масло 5 минути. Додадете, лук, сок од лимон, сос Ворсчестер, сол и бибер. Промешајте и пржете уште 5 минути.

Извадете го месото и оставете го настрана, и ставете ги тиквичките да се крчкаат во истата тава 10 минути. Додадете малку вода ако е потребно.

Пренесете го месото и тиквичките заедно во тавата и соединете ги за да добиете еднаква смеса. Загрејте ја рерната на 180 степени. Наполнете ги доматите со полнење пилешко и тиквички зачинети со зачини и наредете ги во огноотпорен сад.

Печете околу 30 минути, а потоа извадете го јадењето и оставете го да се олади. Измијте го нането, исушете го и исечкајте го. Посипете ги врз полнетите домати.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!