ВКУСНО И ДОБРО ЗА ИМУНИТЕТ: Рецепт за МАКЕДОНСКО МАКАЛО – намаз кој е фантастичен за вашето здравје!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Не само што е вкусно, туку и го чува вашиот имунитет. Пробајте и уверете се.

Состојки:

  • 1/2 главица лук
  • сол по вкус
  • 5 лажици масло
  • 3 лажици оцет
  • 50 мл млака вода
  • 2-3 мали лути печени пиперки
  • магдонос по желба
  • 200 мл кисела павлака

Подготовка:

Лукот исчистете и измијте го. Ставете го во дрвен сад за мешање (аван), а можеби и во блендер. Додадете сол. Блендирајте го додека не добиете мазна смеса како мајонез (може да потрае малку подолго, но тајната е во долгото мешање).

Додадете масло и промешајте за да се изедначи. Постепено додавајте оцет и измешајте се. Потоа додадете млака вода и добро промешајте. Додадете лута пиперка и ситно сецкан магдонос.

- Advertisement -

На крај додадете ја павлаката а може и кисело млеко и добро измешајте. Користете го намазот како додаток во јадењето.

Можете да ги зголемите или намалите состојките, во зависност од вкусот.
Чувајте го во фрижидер.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!