ВКУСНО Е КАКО ШТО ИЗГЛЕДА: Направете спирална мусака со ефтини состојки – разновиден зеленчук кој ќе даде посебен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Прекрасната комбинација на бои е она што ќе ве воодушеви со ова јадење. Кога ќе го ставите на маса, сите ќе се прашуваат како успеавте да го направите тоа, а подготовката е навистина едноставна.

Состојки:

 • 2 тиквички (зелена)
 • 2 тиквички (жолта)
 • 1 модар патлиџан
 • 3 моркови
 • 190 гр повеќенаменско брашно
 • 110 гр путер
 • 2 лажици вода
 • 100 гр моцарела (исцедена)
 • 100 гр тврдо сирење
 • 100 гр пармезан
 • 200 гр павлака
 • 1 лажичка сол
 • бибер, пушена пиперка, морско оревче

Подготовка:

Во голем сад, просејте го брашното и малку сол. Додадете путер во мали парчиња. Комбинирајте го тестото со рацете, но работете брзо. Додадете ладна вода и формирајте топка. Завиткајте во пластична фолија, ставете го во фрижидер и оставете го да се одмори околу 30-60 минути.

- Advertisement -

Во меѓувреме, исечете ја моцарелата на мали коцки и изрендајте пармезан и тврдо сирење по ваш избор. Додадете павлака на сирењата и зачинете по вкус.

Исечете тиквички, модар патлиџан и морков по должина на тенки ленти. Обидете се да ја направите истата ширина ако е можно. На секоја кришка додадете сол и бибер.

Тестото развлечете го на набрашнета површина. Подмачкајте калап за печење тарт и ставете го тестото во него. Исечете ги рабовите ако е потребно. Пробијте ги дупките на дното со вилушка, вратете се во фрижидерот и оставете го да одмори околу 10 минути. Внимателно ставете хартија за печење на тестото и печете во загреана рерна на 180 ° C приближно 15-20 минути додека рабовите не станат златни.

Во меѓувреме, наредете парчиња зеленчук во спирала, наизменични бои. Продолжете додека спиралата не е скоро голема колку тортата. Зголемете ја температурата на рерната на 190 ° C. Извадете ја хартијата од питата од садот и истурете го филот со сирење врз неа. Внимателно поместете ја спиралата од зеленчук врз питата. Премачкајте го горниот дел од тортата со маслиново масло и печете околу 40-50 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!