Вкусни стапчиња со СИРЕЊЕ ОД ТАВА: Спремни за кратко време, дури и почетниците успеваат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Брзи стапчиња со сирење од тавче, кои ќе ве воодушеват со својот вкус.

Солените грицки, иако се достапни и во маркетите и во пекарите, се далеку повкусни кога ќе излезат од вашата кујна. Овој рецепт за стапчиња за јадење се подготвува многу брзо, состојките се едноставни и достапни, а не е потребна голема вештина во кујната.

Овој коктел може да го приготват почетниците во кујната, и да го израдуваат своето семејство или да ги изненадат гостите.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 480 гр брашно
  • 1 шолја млеко
  • 1 китка магдонос
  • 150 гр сирење
  • 100 гр фета сирење
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 10 гр сода бикарбона

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте ги јајцата со рендано сирење, фета сирење, млеко, ситно сечкан магдонос и додадете шеќер. Измешајте ги состојките, потоа додадете брашно, сода бикарбона и сол, па повторно измешајте сè за да добиете тесто.

Ако ви е полесно, смесата замесете ја со раце. Кога ќе стане компактно, развлечете го со сукало колку што е можно потенко.

Тестото исечете го на тенки ленти долги околу 10 см и пржете ги на загреано масло од двете страни додека не поруменат.
Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!