Вкусни печива со виршли

Вреди да се проба:

Децата ги обожаваат, одлични се за вкусна ужинка. Едно е доволно за возрасен човек сам да се најаде.

Состојки:

  • 400 гр. брашно
  • 1 сув квасец (7гр)
  • 1 мала лажичка сол
  • 70 мл масло
  • 2 дцл млеко
  • 4 големи виршли
  • Топено сирење (за пица)
  • Јајце за премачкување
  • Сусам за посипување

Подготовка:

Измешајте брашно со квасец и сол. Додадете млако млеко и масло и месете го тестото. Оставете го покриено на топло да стаса околу 45 минути.

- Advertisement -

Додека тестото се крева, пополнете ги виршлите со сирење. Еве како всушност да се наполнат виршлите со сирење на многу едноставн начин. Исечете го колбасот на средина со нож и исечете го сирењето на ленти. Внимавајте да не ги пресечете на половина до ширината, но оставете малку простор на краевите за сирењето да остане добро внатре и виршлата да не се оддели.

Месете го тестото и поделете го на 4 еднакви делови. Секој дел разредете го со рацете така што да личи на долга сукана форма. Ве советуваме да ги покриете преостанатите три дела од тестото со крпа за да не се исушат, што ќе го отежни размесувањрто. Навлажнете ги рацете со малку вода, така месењето ќе оди многу брзо и многу, многу полесно.

Сега завиткајте ја виршлата со тестото, така што тестото ќе ја покрие од почеток до крај. Тестото мора да биде убаво завиткано за да остане покриено сирењето, во спротивно ќе истече при печење.

Премачкајте по желба со изматено јајце и посипете семе од сусам. Оставете да стаса 30 минути, а потоа ставете ги во рерна на 200 C околу 25 минути.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!