Вкусни медени колачиња со фил од ореви: Совршен десерт за есенските денови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Лесно и брзо се подготвуваат, вкусот ќе ве воодушеви.

Состојки:

 • 220 грама путер
 • Чаша кафеав шеќер
 • Половина чаша бел шеќер
 • Две лажички екстракт од ванила
 • Две јајца
 • Две чаши брашно
 • Половина лажичка сода бикарбона
 • ¼ лажичка сол
 • Чаша сецкани ореви

За фил:

 • 220 грама путер
 • Три чаши шеќер во прав
 • Три лажици јаворов сируп
 • 1/3 чаша слатка павлака
 • Чаша ореви

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени и обложете го плехот со хартија за печење.

- Advertisement -

Во голем сад изматете ги путерот и шеќерот за да се изедначи смесата. Додадете екстракт од ванила и јајца, потоа повторно изматете се, потоа додадете брашно, сода бикарбона и сол. Додадете исечкани ореви во смесата и оставете ја смесата да отстои околу 20-30 минути.

Потоа, со лажица за сладолед, извадете ја смесата во топчиња и ставете ги во подготвениот плех и печете ги колачињата 10-12 минути, а потоа оставете ги да се изладат.

Во меѓувреме, подгответе го намазот.

Изматете го путерот да биде кремаст, потоа додадете шеќер во прав и изматете се заедно, потоа додадете јаворов сируп и слатка павлака и изматете уште малку.

Премачкајте ги колачињата со намаз и декорирајте со половина орев.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!