Вкусни и брзи плескавици од туна и зеленчук – Одлични за посната трпеза!

Вреди да се проба:

Овие необични плескавици се идеални за ручек. Толку лесни и вкусни, ќе посакате да ги правите почесто.

Состојки:

  • 1 кг. компири
  • 2 конзерви (2 Х 185 г.) туна во масло
  • 2 шолји замрзнат златен микс (грашок,пченка и морков)
  • 4 млади кромидчиња
  • 1/3 шолја сечкан магдонос
  • 2 жолчки
  • 3/4 шолји презли
  • 2 супени лажици маслиново масло
  • Марула, лимон, тартар сос (за сервирање)

Подготовка:

Во сад со вода ставете ги излупените компири да се варат. Тргнете ги настрана кога ќе бидат сварени. Во сад ставете туна, златен микс, млад кромид, магдонос и жолчки. Наросете сол и црн пипер.

- Advertisement -

Размешајте ги состојките. Од смесата направете 16 плескавици, а потоа извалкајте ги во лебни трошки.

Загрејте маслиново масло на средна температура и почнетр со пржење. Пржете ги од двете страни по 3 минути или додека не добијат златникава боја. Сервирајте ги со марула, лимон и тартар сос.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!