Вкусна чорба со леќа и колбаси

Вреди да се проба:

Подгответе едноставен и многу вкусен ручек со леќа и колбаси.

Состојки:

  • 300 гр. леќа
  • 5 чешниња лук
  • 3 глави кромид
  • 2 Моркови
  • Маслиново масло
  • 200 гр. чаден колбас
  • 2 компири
  • 100 гр. доматно пире

Подготовка:

Се сечат ситни парчиња од лук, кромид и моркови и се ставаат во тава за пржење. Се додава маслиново масло и се става тавата на оган.

- Advertisement -

Откако ќе омекнат, се додаваат леќата и колбасите сечени на тенки на кругови.

Се оставаат малку да се пржат, па потоа се додава топла вода колку да ја покрие смесата и се остава чорбата да се вари на загреана рингла.

Откако ќе зоврие, се додаваат исечканите и излупени компири, доматниот сос и се зачинува по вкус со сол и бибер.

Чорбата се вари уште 20 минути, а потоа се послужува топла.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!