Вкусна манџа со ориз и пилешко месо – брзо и лесно за подготовка…

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пдгответе вкусна манџа со ориз и пилешко месо, лесна и брза за приготвување.

Состојки:

 • пола шоља ориз (шоља 250 мл.)
 • 250 гр. пилешко месо
 • 800л вода
 • 1 морков
 • 2 пиперки
 • 1 домат
 • 50 мл. доматно пире
 • 1 кромид
 • зеленчукова или пилешка коцка за супа
 • сол
 • црн бибер
 • 1 лажичка мелен црвен пипер
 • ловоров лист
 • масло

Подготовка:

Ситно исецкајте го кромидот и ставете го да се пржи во тенџере на загреано масло.

- Advertisement -

Откако ќе започне да поруменува додадете го оризот, додадете мелен црвен пипер, сол и бибер, и пржете го 1 минута.

Додадете го морковот сецкан на ситни кругчиња, ситно сецканите пиперки, доматот и доматното пире, промешајте убаво да се соедини и оставете да крчка околу 1 минута.

Додадете топла вода, и откако ќе започне да врие додадете го ловоровиот лист, коцката за супа, и месото исечлано на ситни коцки.

Варете на тивок оган околу 40 минути, колку да се згусти и испари малку водата, да не е премногу течно.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!