Вкусна класична чорба од леќа, моркови и лукче со лесна запршка

Вреди да се проба:

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Највкусниот ѓувеч на светот!

Време е за вкусен и заситен оброк Состојки: 1 чаша конзервиран грашок 100-150 гр ориз 3 домати 3 пиперки 2 моркови 1 кромид 2 чешниња...

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина и крем павлака!

Ефтина и сочна спремна за тој час. Никаде не сте пробале ништо повкусно Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250...

РЕД ВЕЛВЕТ: Слатка фантазија и чиста рапсодија на вкусови!

Една лесна торта со прекрасен вкус и многу привлечен изглед. Состојки: Кори: 125 гр путер 300 гр шеќер 2 јајца 250 гр меко брашно 1 лажица...

Кременадла со сланина и зеленчук: Гурмански ручек!

Денеска ви предлагаме да поминете што помалку време во кујната, а што повеќе да уживате во вкусниот оброк. Состојки: 500 грама сланина (добро премачкајте ги...

Направете здрава и вкусна чорба од леќа на едноставен начин.

Состојки: ( за 8 порции)

 • 1 чајна чаша леќа
 • 10 чајни чаши вода
 • 2 моркови
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 1 лажица брашно
 • 3 супени лажици масло
 • 1 лажица црвен пиперка
 • 1 лажица суви зачини
 • сол
 • 8 гранчиња магдонос

Подготовка:

Леќата (1 чаша) се мие и се прелива со вода (10 чаши) и се става во длабок тенџере.

Оставете да зоврие, заедно со ситно сецкано лукче (3 чешниња), кромид (1 глава) и моркови (2 парчиња). Откако ќе омекне, додадете сол и сув зачин (1 лажица).

- Advertisement -

Во мала тава, кратко пропржете го брашното (1 лажица), заедно со маслото (3 лажици) и црвениот пипер (1 лажица). Добиената смеса се додава во леќата и се промешува.

Оставете неколку минути на шпорет додека не се згусне. На крај, кога ќе биде готова чорбата од леќа, додадете го ситно сечканиот магдонос (8 гранчиња).

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

КИШ СО БРОКУЛА: Популарна солена пита полна со фил!

Едноставна солена пита, погодна за вечера или појадок. Кишот е вид на француска отворена пита исполнета со солен фил од јајца и млеко со парчиња...

РОЛНИЧКИ СО СИРЕЊЕ: Крцкави и богати со фил – готови за 15 минути без разлика дали ги печете во рерна или во тава!

Едноставен и брз рецепт за појадок или ужина од обичен пита леб, сирење и урда. Кифлички со сирење од готови кори или пита леб се...

ПОЛЖАВ ПИТА ОД ГОТОВИ КОРИ: Со фил од павлака, јогурт и фета сирење – едноставна и лесна подготовка!

Нема ништо подобро од пита со врело сирење за појадок. Некогаш е доволно само да се смени начинот на наредување на кората за да биде...

ЛЕСНА ЛЕТНА САЛАТА СО ОРИЗ: Освежителна и лесна за правење, а тајната е во преливот!

Наместо рижото, направете лесна салата со ориз, бидејќи е полесно, а вкусот е фантастичен. За ручек направете лесна салата со ориз и зеленчук, а доколку...

КРЦКАВА ПИЦА ОД бајат ЛЕБ: Подгответе ја вечерата за 10 минути од состојките што ги имате во фрижидер!

Неверојатно крцкава и вкусна пица! Бајат леб обично секој го фрла, но тоа не мора да го правите, бидејќи со него можете да направите различни...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!