Вкусна и брза СЛАДОЛЕД ТОРТА: Идеална за освежување во летните горештини!

Вреди да се проба:

Слатки поховани ролнички – Однадвор крцкава коричка а внатре полни со фил!

Класичните пржени кришки сите ги сакаат и воглавно се јадат за појадок. Но тие може да бидат и слатки, тогаш во смесаата се додава...

Направете совршено ТЕСТО ОД БЛЕНДЕР кое ќе биде вистински ХИТ: Од него може да направите совршено меки и воздушести кифлички

Оваа лесна подготовка на тесто може да ја примените за правење на најубавите и најмеките кифлички на свет. Толку е едноставно, само изблендирајте го тестото...

Најдобриот рецепт за крофни: Правете ги со газирана вода и ќе бидат меки и воздушести!

Брзи, лесни и вкусни, кави што ги правеле нашите баби. За миг ќе ве вратат во детството веднаш штом ќе ги пробате. Пред вас е...

Јогурт уштипци: Готови за само 15 минути, а повкусни и помеки нема!

Едноставен рецепт за уштипци - брз појадок кој ќе го израдува целото семејство. Печиво од тесто кое се прави на едноставен и многу лесен...

Ќе се изненадите од овој лесен вкус во кој се ужива.

Состојки:

  • 500 мл слатка павлака
  • 500 мл кисела павлака
  • 150 г шеќер
  • 160 г чоколадо
  • 10 издробени или мелени бисвити
  • малку дробени лешници, бадеми, ореви

Подготовка:

Изматете го шлагот, додадете кисела павлака и шеќер, па добро измиксајте.

Растопете го чоколадото на пареа. Во еден сад ставете 1/3 од кремот, наросете третина од мелените бисквити, лешници, ореви и бадеми.

- Advertisement -

Можете да користите само еден вид јаткасти плодови или комбинација од нив. Додадете и половина од растопеното чоколадо.

Повторно ставете смеса од шлаг и павлака, па повторете ја постапката со бисквити, лешници и чоколадо.

Ставете ја преостанатата смеса од шлаг и павлака. Оставете преку ноќ добро да замрзне.

Пред послужување извадете ја 15-тина минути, полесно да се сече.
Послужете со чокладен прелив, овошен прелив или нешто по ваш вкус.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЧОКО ЛОКО торта: Мека како путер, без печење и готвење!

Пробајте и ќе разберете зошто ова слатко уживање стана хит! Толку сочно, толку едноставно, со готови кори и фил кој само се меша, без готвење! Состојки: ...

Ќе ги обнови крвните садови за само 10 дена: Стариот германски народен лек за чистење на крвните садови е чисто злато!

Здравјето на крвните садови е од витално значење, и постојат природни начини за нивно зајакнување и спречување на несакани последици. За чистење на крвните садови,...

Ова е единствениот народен лек кој е потврден од лекар: Ја исфрла слузта од белите дробови, го олеснува дишењето, спречува силна кашлица!

Запишете го овој рецепт за сузбивање кашлица. Доцна лето и рана есен може да бидат страшни за луѓето кои се борат со алергии. Додадете ги...

ДОМАШЕН ЛЕБ СО КАШКАВАЛ: Се топи во устата, тесто какво не сте пробале досега!

Овој лесен рецепт за домашен леб кој навистина изгледа посебно има над 3 милиони прегледи! Состојките се лесно достапни, подготовката е едноставна, а резултатот е...

МУСАКА БЕЗ МЕСО: Посно, здраво и вкусно!

Посна храна може да биде исклучително вкусна кога се подготвува вака. Состојки: 500 гр компири 500 гр модар патлиџан 500 гр свежи пиперки црвени 200...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!