Вкусен таратор на селски начин

Вреди да се проба:

Направете вкусен таратур по селски начин.

Состојки:

  • 1 краставица
  • малку зелена салата
  • 300 гр. кисело млеко
  • 100 гр. вода
  • 8 чешниња лук
  • 1/2 шолја ореви
  • оцет
  • вегета
  • 1 лажица масло
  • сол

Подготовка:

Се гмечи лукот, се додава ситно сечената краставица, која треба да е излупена.

- Advertisement -

Се додава малку зелена салата, претходно добро измиена, а потоа се додаваат зачините заедно со оцет.

Добро се меша и се налеваат 5 шолји ладна вода.

Пред сервирање се поросува салатата со мелени ореви и се прелева со една лажица масло од горе.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!