Вкусен ручек за целото семејство: ЈУНЕШКИ ГУЛАШ што се топи во уста!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Совршена идеја за ручек што ќе ги воодушеви сите членови на вашето семејство – од најмлади до најстари. Израдувајте ги домашните со вистински домашен оброк. Денес на менито – Говедска чорба.

Состојки:

 • 500 гр говедско месо
 • 2 главици кромид
 • 3 чешниња лук
 • 2 поголеми моркови
 • една лажица брашно
 • Ловоров лист
 • бибер
 • сол
 • мелен црвен пипер
 • магдонос
 • сув зачин од билки

Подготовка:

Исечете го и пржете го кромидот додека не зарумени. Додадете го месото, пржете го на двете страни за да не биде црвено. Додадете вода, а потоа додадете друг зеленчук што претходно сте го исецкале.

Ставете малку од сите зачини и 2-3 ловорови лисја. Истурете доволно вода за да покриете се во шерпата. Намалете ја топлината и вријте додека месото не стане скоро меко.

- Advertisement -

Периодично проверувајте, додавајте вода ако е потребно и промешајте. Кога месото е готово, измешајте мелен црвен пипер и брашно во сад и промешајте со малку вода за да нема грутки. Додадете во месото и промешајте.

Оставете се да крчка уште десет минути, мешајќи повремено. Пробајте на вкус и додадете зачини повторно. На крајот додадете исечкан свеж или исушен магдонос. Со овој ручек можете да послужите тестенини или пире од компири.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!