Вкусен лесен ручек: Тиквички полнети со пилешко и кечап!

Вреди да се проба:

Едноставен и вкусен летен оброк. Уживајте во  шармот на вкусните тиквички.

Состојки:

  • 2-3 главици кромид
  • 2-3 чешниња лук
  • 4-5 тиквички
  • 2-3 пилешки филети
  • мелен црвен пипер
  • Сол, бибер
  • кечап
  • 2 дцл павлака

Подготовка:

Пржете го кромидот на масло, додадете лук и измијте ги тиквичките, исечете ги по должина и издлабете за да добиете форма на брод. Исечете го издлабениот дел од тиквичките на коцки и додајте го на кромидот.

- Advertisement -

Пилешкото се готви одделно, се сече на коцки и се додава на претходната смеса. Врие додека не испари целата вода, додадете мелена пиперка, сол и црн пипер.

Наполнете ги тиквичките со оваа смеса, наредете ги во огноотпорен сад или плех и прелијте ги со кечап пред печење (по желба). Печете на 200 степени околу 30 минути. Кога тиквичките се скоро готови, извадете ги од рерна, истурете ја павлаката и вратете ја во рерна да се пече уште малку.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!