Вкусен индиски чај од масала – Арома и мирис кои долго се паметат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во Индија, чај значи пијалок направен од црн чај и млеко, направен со ѓумбир и шеќер, а во некои домови со кардамонски мешунки. Овој чај е популарен низ цела Индија и е прв, заедно со чаша вода, што секој домаќин ќе му го понуди на гостинот.

Овој чај има посебна арома и мирис, кој долго ќе го паметите, а поради зачините со кои се подготвува чајот, има и лековити својства.

Состојки (за 2 лица):

  • 2 чаши вода
  • 1 лажичка црн чај (рефус)
  • 2 лажички кафеав или кокосов шеќер
  • парче свеж ѓумбир
  • 1 чаша млеко
  • 1 зрно кардамон (по избор)

Подготовка:

Доведете ја водата до вриење, намалете ја температурата и додадете црн чај. Гответе неколку минути, а потоа додадете мелен или рендан ѓумбир.

- Advertisement -

Гответе уште неколку минути, а потоа додадете шеќер (кафеав или кокос) и мешунки од кардамон. По неколку минути додадете го млекото и почекајте да зоврие. Додека го почувствувате примамливиот мирис на ѓумбир и кардамон.

Тргнете го од оган, процедете го и послужете го (идеално сервирајте го со некои закуски или слатко).

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!