Вкусен аспарагус: Два рецепти за лесна вечера!

Вреди да се проба:

Рецепти што ќе ви дадат идеја како да подготвите јадење со аспарагус за кое се смета дека е вистинска витаминска бомба.

Рецепт 1: Аспарагус со сос од домати

- Advertisement -

Состојки:

 • 4 гранчиња свеж рузмарин
 • 4 парчиња квалитетна пушена сланина
 • 4 големи домати
 • 500 гр аспарагус
 • маслиново масло
 • рузмарин гранчиња

Подготовка:

Истурете 2-3 см вода во големо тенџере и оставете да зоврие. Во меѓувреме, искинете ги лисјата од рузмарин, исечете ја сланината на ленти и исечете 4 големи, зрели домати на половина.

Ставете 500 гр измиен аспарагус (искинете ги дрвените делови) во цедалка и ставете над шерпата со врела вода. Покријте со капак и варете околу 5 минути или додека не омекне.

Во меѓувреме, ставете голема тава на силен оган. Истурете малку маслиново масло и додадете исечкана сланина. Кога сланината ќе стане крцкава, додадете ги листовите рузмарин и варете околу 30 секунди, а потоа ставете ги и двете на чинија. Во истата тава ставете парче путер, па додадете го доматот, оставете го да зоврие и зачинете добро.

Послужете аспарагус прелиен со сос од домати, со сланина на страна. Посипете се со рузмарин.

Рецепт 2: Крем супа од аспарагус

Состојки:

 • 2 грста свеж аспарагус
 • 1 кромид
 • 2 лажици путер
 • 1 литар пилешка супа
 • 2 лажици брашно
 • 1 дл павлака
 • кафеав шеќер
 • сол, бибер

Подготовка:

Аспарагусот прво се чисти и вари околу 5 минути во солена вода за да се омекне. Загрејте го путерот во еден сад и пржете го ситно исецканиот кромид во него. Потоа додадете го брашното малку да се пржи и потоа додадете еден литар пилешка супа.

Исечете го аспарагусот на парчиња и ставете го во садот, и зачинете се со кафеав шеќер и бибер по ваш вкус. Гответе на средна топлина додека не зоврие. Потоа намалете ја температурата и оставете ја да врие уште 5 минути.

После тоа, потребно е да се исцеди супата во посебен сад, и да се изблендира зеленчукот во блендер. Потоа повторно ставете го во тенџерето со супа, додавајќи павлака (може да додадете и малку млеко) и сол. Се вари околу 5 минути и додадете малку магдонос пред самиот крај.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!