ВИШЊОВАЧА: Најпознатиот и најдобриот ликер од вишни!

Вреди да се проба:

Направете го најпознатиот ликер од вишни и уживајте во неговиот вкус!

Состојки:

  • 500 гр вишни
  • 500 гр шеќер
  • 1 Л домашна ракија

Подготовка:

Во стаклена тегла наредете ред вишни па потоа ред шеќер се додека имате состојки. Сето тоа залејте го со ракијата и добро затворете.

- Advertisement -

Држете ја теглата на сонце 40 дена. Добро е и пожелно е да се промешува теглата секој ден. Откако ќе отстои така на сонце 40 дена, пресипете го ликерот во шише и изладете пред пиење.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!