Идеја за појадок: Виткани ѓевреци со путер!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Виткани ѓевреци со путер – меки одвнатре, крцкави однадвор.

Состојки:

 • 2 јајца (одделени жолчки и белки)
 • 200 мл млака вода
 • 200 мл свежо млеко
 • 125 мл масло
 • 1 лажиче сол
 • 2 лажици шеќер
 • гр свеж квасец (или 2 кесички сув квасец од по 7 гр)
 • 800 гр брашно

За попрскување:

 • 125 гр мек путер
 • 2 жолчки
 • 1 лажица масло
 • афион за посипување

Подготовка:

- Advertisement -

Во сад истурете млака вода и малку загреано млеко. Додадете ги маслото, солта, шеќерот, белките и квасецот. Ако квасецот е свеж, смачкајте го. Добро мешајте додека се не се раствори и добиете хомогена смеса. Започнете со додавање на претходно просеано брашно. Додадете во смесата и промешајте.

Откако тестото ќе почне да се формира во топче, истурете го на набрашнета работна површина. Месете го тестото додека не добиете меко и многу малку лепливо тесто.

Подмачкајте сад со малку масло и ставете го тестото во него. Покријте го со капак, мека крпа или проѕирна пластична фолија и оставете го тестото на топло место додека не се зголеми двојно во обем (во зависност од температурата, времето може да биде од 30 до 60 минути). Истурете го тестото над работната површина.

Со сукалка раширете го тестото на квадрат со димензии од околу 70-80 см. Намачкајте го со путер, хоризонтално поделете на три дела, но не сечете ги деловите и преклопете ги тие делови меѓу кои ќе ставите путер.

Ќе добиете тесто како долг правоаголник со 3 спратови тесто, сега тој правоаголник повторно намачкајте го со путер и преклопете на средина. Малку расукајте го тестото како квадрат со големина од околу 40-50 см.

Користете остар нож или нож за пица, исечете вертикални ленти со големина од околу 4-5 см. Можете исто така да ги направите потенки. 

Земете една лента и преклопете ја на половина. Повлечете ја лентата од двата краја за да ја издолжите до должината колку што беше пред да ја преклопите. Сега нежно извртувајте го тестото неколку пати. Завиткајте го геврекот и покријте ги краевите за да не се развиваат. Може да направите и лесен јазол

Земете голема рамна тава и покријте ја со хартија за печење.  Поставете 4 гевреци на растојание едни од други, покријте ги со мека крпа и оставете ги да одморат околу 15-20 минути. Премачкајте ги ѓевречињата со жолчки со малку масло.

Со афион посипете го местото каде што сте ги споиле гевреците (може да ги посипете и цели). Се разбира, можете да користите друг вид семе за посипување или комбинација од нив.

Печете ги ѓевреците во загреана рерна на 200 степени без вентилатор околу 20 минути, додека не поруменат.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!