Витамински сок од грејпфрут: Овој здрав напиток го чисти црниот дроб и ги разградува маснотиите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова моќно овошје има многу корисни придобивки за нашето тело. Ако досега не сте го конзумирале, вклучете го во вашата исхрана што е можно побрзо и ќе забележите бројни подобрувања.

Грејпфрутот е многу моќен сојузник во чистење на црниот дроб, а тој делува со разградување на мастите и зголемување на чувствителноста на инсулин, според истражувањето спроведено во САД. Грејпфурот содржи наргинин, моќен антиоксиданс кој го стимулира распаѓањето на масните киселини и помага во намалувањето на маснотиите и шеќерот во крвта.

- Advertisement -

Ова овошје помага во намалување на холестеролот и ги ублажува симптомите на дијабетес, а сега со овој рецепт може да си подготвите пијалок помогне во чистење на црниот дроб.

Потребни состојки:

  • 1 грејпфрут
  • 1 портокал
  • 2 лажици јаболков оцет
  • 1/4 лажика цимет

Начин на подготовка:

Најпрво исцедете го овошјето, а потоа додадете оцет и цимет. Добро измешајте сè заедно и пијалокот е подготвен.

Препорачливо е да го пиете наутро, пред појадок на празен стомак.

Внимание: грејпфрутот може да влијае на некои лекови, па во тој случај, проверете дали пиете некои ако се меѓу оние што не се комбинираат со ова овошје.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!