Виетнамски багет ”Бан Ми” – Еве како да го подготвите најпознатото виетнамско лепче

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви го препорачуваме овој рецепт за неодолив домашен Виетнамски багет.

Потребни производи:

  • 450 гр брашно (+ за месење)
  • 60 гр брашно од ориз
  • 2 лажиче сув квасец
  • 2 лажиче шеќер
  • 2 лажиче сол
  • 320 ml вода (топла)

Начин на подготовка:

Квасецот се раствора во водата. А во посебен сад измешајте ги двата вида брашно, заедно со шеќер и сол.

Се прави вдлабнатина во брашното во која се истура растворениот квасец. Добро промешајте ги состојките и замесете мазно и релативно лепливо тесто. Оставете да нарасне додека не се зголеми двојно волуменот.

- Advertisement -

Поделете го тестото на 6 еднакви топчиња. Секое топче се расукува во тенка кора. Двата пократки краеви се преклопуваат малку навнатре, а потоа се мотаат како ролна по должина. Постапката се повторува со сите топчиња од тестото.

Вака добиените багети наредете ги во намаслен и набрашнет плех и оставете да нараснат додека не го зголемат двојно волуменот. На секој багет, со тенок нож, се прави мал рез по должина.

Рерната се загрева до 220 степени со вентилатор. На дното од рерната ставете сад наполнет со камења и оставете најмалку 30 минути за да се загреат убаво. Потоа ставете го плехот со багети на решетката од рерната, во средина. Камењата се прскаат со вода за да се формира пареа.

Печете ги багетите 12-15 минути, попрскувајќи ги камењата со вода уште најмалку два пати.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!