Подготвена за половина час: Вкусна пита со виршли и зеленчук!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако ви е досадно од истите јадења секоја вечер, еве предлози за брз и вкусен рецепт. Повеќето од нас тешко можат да најдат време да јадат во секојдневниот наплив, некои нарачуваат или купуваат храна готова, додека други сакаат да ја подготвуваат дома.

Еве едноставен рецепт за сите. И тоа брзо, и вкусно, и лесно. Верувајте ни, сите успеваат.

Состојки:

 • 4 јајца
 • Сол, бибер
 • ½ чаша масло
 • 1чаша млеко
 • 2 чаши брашно
 • 15 гр прашок за пециво
 • кромид
 • домат
 • 5 виршли
 • 10 маслинки
 • 3 кисели краставички
 • 10 гр магдонос
 • 150 гр сирење
 • 50 гр пармезан
 • лажичка оригано

Подготовка:

Додадете сол и бибер во јајцата, па изматете. Додадете масло и млеко, а потоа продолжете да мешате. Додадете брашно и прашок за пециво, па изматете го тестото.

- Advertisement -

Во смесата ставете сецкани краставици, маслинки, магдонос, сирење и домат. Ситно исецкајте го кромидот и пржете, па додадете го во смесата заедно со ориганото. Промешајте за да комбинирате се.

Се става во плех за печење и се реди убаво. Притиснете ги виршлите во смесата распоредени на сите страни, можете и да ги исецкате и да ги ставите во смесата и посипете ги со пармезан. Печете на 180 ° C околу 25 минути.

Заедно со оваа вкусна вечера, можете да послужите и салата по ваш избор.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!