Печење со шарено полнење: Богат, празничен ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете вкусен, богат ручек, кој ќе го собере целото семјство на едно место!

Состојки:

 • 300 гр мелено мисиркино месо
 • 300 гр мелено јагнешко месо
 • 4 лажици трошки од леб
 • 40 гр рендан кашкавал
 • 1 лажица сецкан рузмарин
 • нотка на морско оревче
 • 2 чешниња лук
 • 1 кромид
 • 1 јајце
 • 3 тврдо варени јајца
 • 200 гр сланина
 • 500 гр свеж спанаќ
 • сол, бибер
 • масло

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 ° С. Во сад измешајте го месото со трошки од леб, кашкавал, рузмарин, морско оревче, мелен лук, ситно исечен кромид и јајце. Додадете сол и бибер. Добро промешајте и ставете на работна површина обложена со хартија за печење.  Од смесата развлечете правоаголник со дебелина од 1,5 см.

- Advertisement -

Излупете ги јајцата и исечете ги на поголеми парчиња. Исечете ја сланината на коцки. Спанаќот кој претходно сте го запржиле премачкајте го преку месото.
Ставете ги јајцата и сланината одозгора врз спанаќот и превртете го месото. Измазнете со влажни раце и обликувајте ролат од наполнетата смесата.

Месото премачкајте го со масло, ставете го на плех за печење и печете околу 30 минути. Извадете го од рерна и оставете да отстои околу 15 минути. Се сече на кружни парчиња.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!