Велигденски јајца во интензивно црвена боја: Без хемикалии и вештачки бои!

Вреди да се проба:

Црвената е традиционална боја со која вообичаено ги вапцаме велигденски јајца. Тоа ја симболизира пролеаната крв на Исус Христос за време на тортурата и распетието на Велики петок. Првото јајце, домаќинот, мора да биде обоено во црвена боја, додека вие одлучувате за другите.

Денес, постојат многу техники за сликање и сликање велигденски јајца, а повеќето од нив вклучуваат вештачки бои.

- Advertisement -

Црвената боја на јајцата обично доминира на велигденската трпеза, а може да ја набавите од лушпи од кромид, сок од калинка, цвекло и цвеќиња од хибискус.

Веројатно веќе имате сè во куќата!

Во следниот текст ќе наведеме неколку техники за природно боење и ќе откриеме неколку трикови како на сосема природен начин да ја добиете најубавата црвена боја за вашите велигденски јајца.

1. Кромид

Ова е најстариот начин на боење јајца во црвена боја.

Потребни состојки за 10 јајца:

 • 1 шерпа лушпи од кромид
 • 2 литри вода
 • 2 лажици сол
 • 1 лажица оцет

Сè што треба да направите е да ја наполните шерпата со лушпи од кромид, да додадете вода (два литра на 10 јајца), две лажици сол и една лажица оцет.

Сварете ги јајцата во оваа вода на вообичаен начин. Кога ќе зовријат, оставете ги да вријат најмногу десет минути на умерена температура, а потоа тргнете ги од оган и оставете ги јајцата да се изладат целосно во кромидот.

Ако лушпите се претежно темни, не оставајте ги во вода премногу долго, бидејќи јајцата можат да станат кафеави.

Доколку сакате вашите црвени јајца да имаат најубави природни дезени, претходно може да ги украсите со тревки и да ги завиткате во тенки хулахопки.

2. Сок од цреша

Ако сакате црвените јајца да имаат исклучително интензивна црвена боја, користете сок од цреша.

Потребни состојки:

 • сок од цреша
 • сол
 • оцет

Постапката е иста како и со кромидот. Ставете ги јајцата во шерпа, истурете сок од цреша и додадете малку сол и оцет.

Сварете ги јајцата во сокот и оставете да се изладат.

3. Цвекло

Еве начин да го користите сокот од цвекло што останува во теглата откако ќе го изедете цвеклото.

Потребни состојки:

 • сок од цвекло
 • сол
 • оцет

Постапката е иста како и за сок од цреша. Ако сакате помеки нијанси на црвена боја, разредете го сокот од цвекло со малку вода.

4. Мелен црвен пипер

Потребни состојки:

 • 4 лажици црвен пипер
 • 1 литар вода
 • оцет
 • сол

Истурете четири лажици мелена пиперка во еден литар вода, со малку сол и оцет и варете ги јајцата. Бидете внимателни да не користите лут црвен пипер, бидејќи жештината може да навлезе во лушпата во самите јајца.

*Совет плус: На крај откако ќе се оладат јајцата, премачкајте ги со малку масло за да ја истакнете црвената боја.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!