Велигденски колачиња со мешавина од зеленчук: Вкусна закуска за сите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусна закуска која ќе ги воодушеви сите.

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 100 дена путер
 • малку сол
 • 1 јајце
 • 1 жолчка од јајце
 • 2 лажици павлака

Фил:

 • 500 гр замрзната мешавина од зеленчук
 • 2 јајца
 • 100 гр кравјо сирење
 • малку павлака
 • сол
 • 100 гр рендан кашкавал
 • морско оревче
 • 5 листови пршута

Подготовка:

Измешајте брашно, 1 јајце, малку сол, павлака и путер и замесете мазно тесто од наведените состојки, обликувајте го во топче, а потоа топчето завиткајте го во фолија и оставете го да стои во фрижидер.

- Advertisement -

За филот измешајте јајца, кравјо сирење, павлака, рендан кашкавал, малку морско оревче и посолете го сето тоа. Ставете вода во сад да зоврие, додадете малку сол и варете го зеленчукот накратко. Исцедете нежно и оставете настрана да се изладат.

Загрејте ја рерната на 200 степени. Во меѓувреме, намастете калап за мафини во кој ќе ги печете колачињата и ставете од тестото така што не го пополнува целиот калап. Избоцкајте го тестото со вилушка неколку пати, па ставете го во рерна да се пече 5 минути.

Распоредете го зеленчукот на полупеченото тесто, искинете го пршутото со прстите, ставете го преку зеленчукот и прелијте го со сос од сирење и јајца над сето тоа.

Печете ги мафините во следните 25 минути. За да проверите дали се печени, боцнете ги со чачкалица. Ако се печени чачкалицата останува чиста.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!