Велигденски козињак кифлички со мармалад – Пувкави и меки!

Вреди да се проба:

Изненадете ги најмилите и подгответе меки и пувкави козињак кифлички полнети со мармалад. Идеални за претстојните празници!

Состојки:

  • 5 јајца
  • 250 мл. млеко
  • 800 гр. брашно
  • 250 гр. шеќер
  • 125 гр. путер
  • 20 гр. квасец
  • 1 прстофат сол
  • 300 гр. мармалад

Подготовка:

Квасецот (20 g) се меша со 1 лажичка шеќер, малку сол, малку свежо млеко и брашно за да се добие густа паста. Оставете го да се активира.

- Advertisement -

Изматете ги јајцата (5 јајца) заедно со шеќер (250 гр.), млеко (250 мл) и путер (125 гр.).

Почекајте квасецот да се зголеми двојно во волумен и додадете го во мешавината од јајца. Постепено додавајте брашно, количината може да биде поголема или помала од прикажаната во рецептот, во зависност од квалитетот на другите производи. Важно е да замесите меко тесто што не се лепи на прстите.

Замесеното тесто намаслете го со масло, ставете го во голем сад, завиткајте го одозгора во фолија и покријте со крпа. Вака подготвено се остава да стаса еден час. Потоа се премесува повторно и се дели на топчиња со портокалова големина.

Топчињата се тркалаат на набрашнет работна површина и се размесуваат во кори со дебелина од околу 5-8 мм. Тие се сечат радијално на 8 или 16 парчиња во зависност од саканата големина на ролните.

На широкиот крај ставете мармалад и превртете го како ролат. По ваша желба може да ставите локум или друг фил по ваш избор.

Наредете ги готовите Велигденски козињак кифлички во плех обложен со хартија за печење или во подмачкана тава со масло. Треба да има растојание од 2-3 см помеѓу кифличките. По желба, одозгора намачкајте ги со жолчка, изматена со свежо млеко и посипете со шеќер.

Ставете да се печат на 190-200 степени додека не поруменат.

Велигденски кифлички се погодни за Велигденската трпеза.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!