ВЕЛИГДЕНСКИ ВАПЦАНИ ЈАЈЦА НА ПАРЕА: Никогаш поубави, шаренило кое не се исцртува туку се добива со готвење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пробајте ја техниката на фарбање јајца на пареа и ќе бидете воодушевени.

Секој Велики четврток домаќинките се обидуваат да испробаат различни техники со кои ќе ги обојат велигденските јајца за да изгледаат беспрекорно. Некои од најпознатите се со природни бои, во хулахопка… Сега можете да пробате боја на пареа. Ќе добиете шарени јајца кои се елегантни и кои ќе ја комплетираат секоја празнична трпеза.

Состојки:

  • јајца
  • црвена, сина, зелена и виолетова (2 од секоја)
  • алкохолен оцет (приближно една чаша)
  • метална цедалка

Подготовка:

- Advertisement -

Варете ги јајцата околу 4 минути, а потоа изладете ги. Во сад ставете вода и врз неа ставете цедалка. Водата не смее да ја допира цедалката. Наредете ги јајцата во цедалката и одозгора посипете оцет.

Ставете на шпорет полека да се загрее водата и на секое јајце истурете по малку од секоја боја. Ако јајцата почнат да се сушат, посипете уште малку оцет. Покријте и оставете околу 10-15 минути за да се варат јајцата на пареа. На крај премачкајте ги со малку масло.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!