Велигденска торта со бадеми : Незаборавен вкус и арома кои долго ќе се паметат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во пресрет на Велигденските празници направете еден убав десерт за целото семејство. Подгответе ја оваа прекрасна торта со неодолив вкус и арома.

Состојки:

 • 5 јајца
 • 150 гр. путер
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 100 гр. шеќер во кристали
 • 300 мл. јогурт
 • 125 гр. меко брашно
 • 1 прашок за пециво
 • кора од еден портокал и еден лимон
 • сол
 • 1 ванилин шеќер
 • арома на бадем
 • 150 гр. кандирана кора од портокал

За декорација:

 • 100 гр. цели бадеми
 • 100 гр. шеќер во кристали

Начин на подготовка:

Одделете ги жолчките од белките. Изматете ги белките со путер и шеќер во прав и постепено додавајте ги жолчките. Измешајте ги белките со шеќерот додека не станат тврди.

- Advertisement -

Измешајте ја смесата со бавни кружни движења и додадете јогурт. Потоа лесно измешајте го пресеаното брашно со прашокот за пециво, кора од портокал и лимон, арома на бадем, сол и ванилин шеќер.

На крај додадете ја кандираната кора од портокал.

Готовата смеса печете ја во калап од 24 до 26 см. Пред печење, посипете ја смесата со груб шеќер и литсиња од цели бадеми.

Печете на температура од 160 до 180 степени околу 30 до 50 минути.

Уживајте во вкусот!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!