Велигденска ПРАВОСЛАВНА ПОГАЧА: Симбол на ВЕРА и ТРАДИЦИЈА!

Вреди да се проба:

Ден пред празникот, домаќинките го месат празничниот колач, кој потоа го украсуваат со разни форми, украси направени од бесквасно тесто, кои се симболи на желби за благосостојба на семејството.

Традиционално, погачата се подготвува како симбол на телото на Исус Христос и жртва на Бога за спасение на грешниците. Гравирањето на крстот во празничниот колач е приказ на страдањата на Исус Христос, а виното што се истура над врежаниот крст ги мие нашите гревови.

- Advertisement -

Прославниот колач често е украсен со други симболи кои ги претставуваат желбите на домаќинката за благосостојба, напредок и мир во куќата.

Декорациите во форма на крст ја симболизираат верата, оние во форма на овошје и зрна симболизираат просперитет и желба за годината на раѓање. Буриња вино и лепчиња леб се симбол на желбата за изобилство, додека книгата е симбол на желбата за успех во училиште. Птиците означуваат здравје и радост, а цветовите ја симболизираат убавината, чистотата и желбата децата да растат убави и чисти како рози.

Состојки:

  • 1/2 кг брашно
  • 20 грама квасец
  • сол
  • лажичка шеќер
  • две јајца
  • 1 шолја чаша масло
  • вода

Подготовка:

Ставете малку млака вода во сад, растопете го квасецот, замесете со малку брашно. Додадете сол во смесата и ставете го на топло место да нарасне. Кога квасецот ќе нарасне, додадете брашно, лажичка шеќер, сол по вкус, јајца и масло.

Месете ги сите состојки со млака вода. Измешајте го тестото добро и оставете го да нарасне на топло место. Потоа размесете го тестото, обликувајте ја погачата во подлабок сад за печење. Направете форма на кружен леб или повеќе топчиња наредете во круг. На средината да има крст и да биде опкружена со плетен венец во средината. Исто така, може да се постават фигури-украси од тесто како птици, книги, цвеќиња.

Почекајте погачата да нарасне, намачкајте со изматена жолчка и ставете да се пече на 200 степени. Извадете ја скоро испечената погача од рерна, украсете ја со декорациите и вратете уште на кратко да се допече така што украсите нема да се запечат многу. Ако ви звучи комплицирано печете се одеднаш.

Препорака: На нашата страна можете да најдете линк за тоа како се прават украси кои се поставуваат на прославната погача.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!