ВЕЛАТ ОВА КАФЕ ЛЕКУВА ОД 30 БОЛЕСТИ: Го регулира холестеролот и варењето, го намалува стресот и нервозата! Еве како да подготвите кафе од цикорија!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Како да направите кафе од цикорија.

Кафето од цикорија се подготвува на сличен начин како и турското кафе. Најдобро е сами да го одберете коренот, да го исушите, да го сомелете и потоа да го користите за кафе.

- Advertisement -

Лековитиот ефект на цикоријата: • ја подобрува работата на црниот дроб, жолчното кесе и бубрезите • го зајакнува имунолошкиот систем • го намалува стресот и нервозата • ја обновува крвта • го подобрува метаболизмот • помага во борбата против кандидата • ја смирува и ја ублажува болката • ја подобрува работата на желудникот и дигестивни жлезди • го стимулира варењето, празнење на дебелото црево и отстранување на цревните паразити • го регулира холестеролот и мастите во крвта • промовира детоксикација на телото • помага при дијабетес • го ублажува егземот • помага при гихт и реума

Состојки:

  • исушен корен од цикорија
  • 250 – 300 мл вода

Една лажичка цикорија оди за една чаша вода (250 – 300 ml).

Подготовка:

Цикоријата веднаш ставете ја во ладна вода и откако ќе зоврие водата, оставете ја на шпорет уште неколку минути. Почекајте талогот да се смири, а потоа, по желба, можете да додадете цимет, мед, сок од агава или јаворов сируп.

Цикоријата е повеќегодишно растение, неговите лековити својства им биле познати на старите Грци, Римјани и Египќани, кои многу го ценеле. Се користи во третманот на жолтица, заболување на црниот дроб, гихт и ревматизам.

Иако цикоријата може да се јаде во салата или како додаток на разни јадења, таа е најпозната како пијалок, поточно како замена за кафе. Благодарение на вкусот сличен на кафето пијалокот од ова растение стана исклучително популарен и се рашири низ целиот свет.

Лековити својства на цикорија:

Цикоријата содржи инулин, пектин, аскорбинска киселина, протеини, јаглехидрати, горчливи материи и витамини А и Ц. Од минералите содржи магнезиум, калиум, железо и манган.

Горчливите супстанции лактупикрин и лактуцин имаат аналгетски и седативни ефекти. Благодарение на наведениот нутритивен состав (особено горчливи материи, инулин и калиум), цикоријата е многу лековита и помага при многу болести.

Го намалува ризикот од срцеви заболувања, Инулин, една од компонентите на цикоријата, го намалува нивото на ЛДЛ холестерол во крвта. Регулирањето на холестеролот го намалува ризикот од срцеви заболувања, висок крвен притисок и срцев удар и мозочен удар.

Помага при варење, покрај тоа што помага да се регулира холестеролот, инулинот е исто така исклучително важен за варење. Помага при рефлукс на киселина, горушица, запек и други дигестивни проблеми. Ја подобрува цревната перисталтика и лачењето на гастричните сокови.

Го намалува стресот, познато е дека кафето како пијалок со кофеин го зголемува стресот и секрецијата на кортизол. Цикоријата како нејзина здрава замена, благодарение на ликтицинот, има седативно дејство, што значи дека го смирува телото и умот. Со негово конзумирање, ќе го намалите стресот, вознемиреноста, немирот и несоницата.

Заштитува од дегенеративни заболувања. Цикоријата е богата со природни антиоксиданси и помага да се отстранат опасните слободни радикали. На овој начин штити од предвремено стареење и многу дегенеративни заболувања.

Ја намалува болката при артритис. Цикоријата одамна се користи за да помогне при артритис. Неговото антиинфламаторно дејство е потврдено со бројни студии. Оваа билка ја намалува болката и особено помага при болки во мускулите и зглобовите.

Помага при слабеење и затоа е одличен избор за дијабетичари. Цикоријата содржи олигофруктоза и инулин, кои учествуваат во регулирањето на грелин, хормонот на гладта. Со регулирање и намалување на количината на тој хормон, се намалува чувството на глад и постојаната потреба за храна. Благодарение на олигофруктоза и инулин, цикоријата создава чувство на ситост и помага при слабеење.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!