ВЕДНАШ ЌЕ ВИ ФАТИ ОКО: Еве како лесно да подготвите КРИСТАЛНА САЛАТА со мисиркино, печурки и сирење!

Вреди да се проба:

Кристална салата со оригинална декорација ќе ги воодушеви сите ваши гости.

Сите состојки на салатата се едноставни и прифатливи, а подготовката не е комплицирана. Вкусна комбинација на филе од мисирка со сирење и пржени печурки, на која желето украс му дава посебен шарм. Може да ја замените мисирката со пилешко филе.

- Advertisement -

Состојки:

 • 200 гр филе од мисирка (пилешко)
 • 200 гр печурки
 • 3 јајца
 • 100 гр сирење
 • 1 варен морков
 • 1 кромид
 • 100-150 гр мајонез

За супа:

 • 1 морков
 • 1 кромид
 • 1 ловоров лист
 • сол, бибер

За желе:

 • 500 мл супа
 • 15 гр желатин

Подготовка:

За да ја направите супата: Истурете околу 1 литар вода во тенџере. Ставете го месото, целиот кромид и излупениот морков. Додадете ловоров лист и 2 црни пиперки, па ставете ги да се готват. Веднаш штом водата зоврие, намалете ја топлината на минимум и отстранете ја пената.

Додадете сол по вкус и промешајте. По вриење, варете го филето околу 20-25 минути. Потоа извадете го зеленчукот од шерпата и оставете го месото да се излади во таа вода. Кога ќе се излади, извадете го месото и исцедете ја супата. Потребни ви се 0,5 л.

За желе: Измешајте желатин и 150 мл супа и оставете да нарасне. Потоа вратете го желатинот во микробранова печка во течна состојба и измешајте со преостанатите 350 мл супа. Истурете ја течноста во сад, течноста треба да биде висока околу 1 см, а потоа ставете го желето во фрижидер да се стегне.

Исечете го кромидот на ленти, а печурките на парчиња. Пржете ги печурките во тава додека не испари целата течност. Потоа додадете малку масло и исечен кромид. Додадете сол и бибер, и кога ќе се испржи, тргнете од оган.

Изрендајте јајца, сирење, моркови и исечете го месото на коцки. Покријте го тркалезниот сад во кој ќе ја подготвите салатата со проѕирна фолија и оставете малку фолија да виси од надворешната страна на садот. Ставете сирење на првиот слој (оставете околу 20 гр настрана), па ставете мајонез во форма на мрежа, потоа варени јајца, мајонез, печурки и кромид, потоа слој од мајонез, моркови, малку сол, па повторно мајонез, а последниот слој е месо. После секој слој, лесно натапкајте ги состојките.

Покријте со фолијата оставена однадвор и ставете ја во фрижидер најмалку 10-15 минути. Потоа пренесете ја салатата на широк тањир/сад на кој ќе ја послужите со тоа што ќе ја превртите и месото ќе остане најдоле. Премачкајте ја салатата со малку мајонез одозгора и посипете со сирењето што го оставивте настрана.

Исечете го желето на мали правоаголници и наредете го врз салатата. Украсете ја салатата како на сликата ако сакате.

За украс: За салатата потребни ви се 3 варени јајца, пред да ги изрендате, исечете го горниот дел со остар нож. Пополнете ја празнината со малку жолчка од јајце ако е потребно. Ако имате мал калап во форма на цвет, исечете го морковот на три места.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!