ВЕГАНСКИ оброк полн со витамини: Сарми од кељ и варен компир се најубавиот ручек за целото семејство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Рецептот е многу едноставен, и ако сакате да ја забрзате подготовката, можете да подготвите одредени елементи од јадењето однапред. Предлагаме сармите да ги послужите со варен компир зачинет со малку маслиново масло и магдонос. Рецептот е без глутен. Наведените количини се за 4 порции.

Состојки:

 • 12-14 листови кељ со средна големина
 • 170 гр хељда
 • 1 црвен кромид
 • 2 помали моркови
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици маслиново масло+ 2 лажици
 • 150 ml вода и повеќе по потреба
 • 50мл црвено вино
 • ½ лажички сол
 • 1 лажица соја сос
 • 1 лажица црвен пипер
 • ловоров лист

Подготовка:

Во големо тенџере, загрејте ја водата до вриење, а потоа додадете сол и лисја од кељ, натопете ги и варете ги околу 3 минути да омекнат. По готвењето, веднаш извадете ги во сад со ладна вода, потоа исцедете ги и оставете ги настрана додека го подготвувате филот.

Исплакнете ја хељдата и ставете ја да се готви во тенџере со двојно повеќе вода. Кога водата ќе зоврие, намалете ја топлината, додадете сол и продолжете да готвите 5 минути.

- Advertisement -

Загрејте го маслиновото масло во тава за пржење, а потоа додадете ситно исечен кромид, морков, лук и зачини и оставете го да врие, мешајќи, неколку минути. Додадете вино, и вода, додајте хељда и варете на тивок оган уште 15 минути, мешајќи, додавајќи повеќе вода доколку е потребно.

Загрејте ја рерната на 180 степени и премачкајте мал сад за печење (околу 30 × 30 см) со маслиново масло.

Земете поголема даска, потоа раширете го и израмнете го листот од кељ, и исечете го долниот дел од стеблото (за да не ви пречи да ги завиткате). Ставете полна лажица фил на долниот дел од листот на средина, па преклопете го на левата и десната страна и завиткајте го, па ставете го во сад за печење. Продолжете исто со преостанатите лисја, редејќи ги еден до друг.

Печете 15 минути на 180 степени, а потоа кон крајот, вклучете ја опцијата за печење одозгора, така што сармата ќе добие малку боја. Послужете со варен компир зачинет со маслиново масло и магдонос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!